Betwinner'dan Yeni Üyelere 1.500 Euro Hoşgeldin Bonusu + 150 Free Spin! Hemen Üye Ol!

Yeşilay Esporu Kumara Giden Yol Olarak Tanımladı

Yeşilay Esporu Kumara Giden Yol Olarak TanımladıGeçtiğimiz aylarda Yeşilay, espor ile ilgili çok tartışmalı bir makale yayımladı. Esporu “kumara giden bir yol” olarak tanımlayan Yeşilay’ın bu makalesi tartışmalara sebep oldu.

Milyon dolarlık bir sektör olan espor ile ilgili çeşitli görüşler bulunuyor. Bunun bir spor olmadığı, esporun yararlı bir şey olmadığı, esporun karar almayı güçlendirdiği ve daha birçok farklı görüşe rastlayabiliyoruz. Espor ile kumar arasında da sanılandan fazla bağlantı bulunuyor. FIFA oyunundaki FUT kartlar, NBA 2K serisindeki para harcamaya teşvik eden yapılar, bazı ücretsiz oyunlardaki çekilişler aslında espor ile kumar bağlantısını gözler önüne seriyor. Ancak esporu sadece kumara giden yol olarak tanımlamak daha önce yapılmamış bir şeydi. Yeşilay geçtiğimiz aylarda bunu gerçekleştirdi.

Teknoloji Bağımlılığını Karşınıza Alın

Yeşilay’ın espor ile ilgili paylaştığı makalenin tepki gördüğü birçok nokta var. Tepki gösterilen noktaların temelinde “nasıl böyle bir genelleme yapılır?” yatıyor. “İnternetten oyun oynarsanız böyle olur” şeklinde yapılan genellemelerde obezite ve kas sistem bozukluklarından bahsediliyor. Tamamen yanlış olmasa da bunun genelleme yapılarak anlatılması, insanların bağımlılıklarında destek görmeyi umut ettiği bir kurum için fazlaca garip oldu. Yeşilay’ın yaptığı açıklamadan öne çıkan kesimler şu şekilde:

“Çok uzun saatler bilgisayar başında kalınması sonucu obezite ve kas iskelet sistem bozuklukları riskini artırıyor. Akademik başarısızlıklara sebep oluyor. Dijitali değil, yaşamayı hayatınızın merkezine alın. Teknoloji bağımlılığının karşısında durun.”

Espor Olimpiyatlarda Yer Alabilir

Espor’un kumar ile bağlantısına yok demenin doğru olmadığı ve Yeşilay’ın açıklamasının tamamen saçmalık olarak görülmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Birçok oyun “para ver, kazan” “para ver, kart çek” gibi temeller üzerinden şekilleniyor ve küçük yaştaki kişilerin aklına kumarı sokabiliyor. Bununla birlikte oyun oynarsanız kumara meyilli olursunuz şeklinde esporu özetlemek oldukça yanlış. Zira espor bu kadar sığ bir temele dayanmış olsaydı muhtemelen milyon dolarlarca yatırıma kapı açmaz ve Olimpiyatlarda yer alması gündeme gelmezdi.

2024 Paris Olimpiyatlarında yer alması beklenen esporun Yeşilay tarafından daha iyi değerlendirilmesini ve önümüzdeki aylarda daha açıklayıcı bir makalenin yazılmasını umut ediyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top