Betwinner'dan Yeni Üyelere 1.500 Euro Hoşgeldin Bonusu + 150 Free Spin! Hemen Üye Ol!

ESIC Sportradar Soruşturması ile İki Oyuncuyu Yasakladı

ESIC logoEsports Integrity Coalition (ESIC), Sportradar tarafından desteklenen soruşturma sonrasında iki oyuncuyu şike yaptığı gerekçesiyle yasakladı. Dx espor takımında mücadele eden Leonid “Sonic” Kuzmenkov ve Dmitri “Ax.Mo” Morozov iki yıl boyunca hiçbir espor müsabakasına katılamayacak.

Geçtiğimiz haftalarda Dx ve Yellow Submarine takımları arasında Dota 2 mücadelesi oynanmıştı. Bu mücadele sonrasında şüpheler meydana geldi ve araştırma sonucunda şüphelerin boşa olmadığı ortaya çıktı. UCC Doğu Avrupa Turnuvası kapsamına oynanan bu maç sonucunda iki kişinin şike yaptığı tespit edildi.

ESIC ve Sportradar tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen soruşturma ile Dx takımında mücadele eden Leonid “Sonic” Kuzmenkov ve Dmitri “Ax.Mo” Morozov iki yıl men cezası aldı.

ESIC komisyon üyesi Ian Smith konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Genç sporcuların bu tip davranışlarda bulunmasını görmek çok üzücü. Ancak aldığımız kararların artık bir caydırıcı nitelikte olmasını umut ediyorum. ESIC olarak maçlardaki şüpheli durumlar takip etmekten dolayı mutluluk duyuyoruz.”

Sportradar espor başkanı James Watson da benzer nitelikte bir açıklama yaptı. “Maçları ESIC ile birlikte izleyerek şüpheli durumları tespit ediyoruz. Espor topluluğunun bir üyesi olarak ESIC ile çalışıp bu sorunu global boyuta taşıdık. UCC’ye de yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

Espor bahislerinde yıllardı önüne geçilemeyen tek sorun şike. Geçmiş dönemlerde espor oyuncularının çok düşük miktarlar kazanması bu sorunu daha ciddi bir hale getiriyordu. Yakın zamanda espor oyuncularının yüksek miktarlar kazanmasıyla birlikte üst klasmanlarda bu sorun en azından belli ölçülerde kontrol edilebilir hale geldi. Ancak düşük profilli mücadelelerde halen aynı sorun devam ediyor. Bu cezalar da şikeyi tamamen bitirmese bile en azından bir caydırıcı nitelik taşıyor ve daha güvenli oyunlara zemin hazırlıyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top