Betwinner'dan Yeni Üyelere 1.500 Euro Hoşgeldin Bonusu + 150 Free Spin! Hemen Üye Ol!

Çin’de Espor Sektörü 1.5 Milyar Dolar Gelir Sağlayacak

Çin’de Espor Sektörü 1.5 Milyar Dolar Gelir SağlayacakÇin’de hizmet veren oyun şirketlerinden biri geçtiğimiz hafta sektörün geleceğine dair rakamlar yayımladı. Bu rakamlara göre Çin’de espor oyunları 2020 yılında yaklaşık 350 Milyon kişiye ulaşacak ve bu sektörün geliri yıllık 1.5 Milyar Dolar olacak.

Espor oyunları her geçen gün biraz daha fazla kişiye hitap ediyor. Özellikle Çin’de ilgi çeken bu oyunlarla ilgili araştırma yapan Tencent şirketi, 2020 yılında oyunların zirveye ulaşacağını öngördü. Tencent, 2020 yılında sektörün yıllık 1.5 Milyar Dolar kazanacağını ve toplam 350 Milyon kişinin bu sektörle ilgileneceği belirtti.

Çin Dünyanın İkinci Büyük Pazarı

Geçtiğimiz yıl Çin espor sektörünün kazancı yaklaşık 104 Milyon Dolar’dı. Bu kazanç Çin’in dünya üzerindeki en büyük ikinci pazar olmasını sağladı. ABD ise 2017 yılı itibariyle zirvede. ABD’nin kazancı ise 258 Milyon Dolar. Her geçen yıl kazancını katlayan ABD’nin 2017 yılı kazancı 2016 yılındaki kazancından %41 daha fazlaydı.

Çin ve ABD’nin başı çektiği espor sektöründe üçüncü sırada ise Güney Kore bulunuyor. 2017 yılında Güney Kore’nin bu oyunlardan kazancı yaklaşık 49 Milyon Dolar’dı.

Araştırma Kadınların Espora İlgisi Olduğunu Gösteriyor

Tencent’in yaptığı araştırmada ortaya çıkan bazı sonuçlar kamuoyunu şaşırttı. Çin’de espor ile ilgilenenlerin yaklaşık %72’si espor müsabakalarının tamamını izledi. 10 milyardan fazla izleyici çekerek yeni bir rekorun sahibi oldular.

Diğer yandan araştırma espor oyuncularının %20’sinden fazlasının kadın olduğunu ortaya koydu. Ayrıca ebeveynler de espora oldukça ilgili. 31 – 40 yaşları arasında birçok insanın espor oyunlarını oynadığı belirtiliyor.

Tencent’in son araştırma konusu ise espor oynayanların spor yapıp yapmadığı. Ankete katılan espor oyuncularının yaklaşık %19’unun spor yaptığı ortaya çıktı.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top